Przejdź do treści
Strona główna » Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy

Ile dni wolnych będzie w tym roku? Czy można je połączyć z przysługującymi dniami urlopowymi i w ten sposób wydłużyć wypoczynek? Polsce istnieje lista ustawowo wolnych od pracy dni, które są świętowane jako dni świąteczne. W tych dniach pracownik ma prawo do wynagrodzenia za dzień wolny.

2022

Sprawdź informacje dotyczące dni wolnych od pracy w 2022

2023

Sprawdź informacje dotyczące dni wolnych od pracy w 2023

2024

Sprawdź informacje dotyczące dni wolnych od pracy w 2024

Definicja

Dzień wolny od pracy to dzień w którym pracownik nie świadczy pracy na rzecz swojego pracodawcy i ma prawo przeznaczyć je na odpoczynek lub załatwienie spraw prywatnych. Dni wolne od pracy dzielimy na te określone ustawowo ( Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy) i wynikające z przyjętego przez pracodawcę czasu pracy np. zmiany od poniedziałku do piątku, albo od środy do soboty.

Art. 14 KP

Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

Potrzebujesz urlopu? Złóż wniosek o urlop!

By skutecznie załatwić u pracodawcy temat urlopu wypoczynkowego należy dopełnić podstawowe formalności. Między innymi powiadomić pracodawcę, złożyć wniosek urlopowy i uzyskać potwierdzenie od pracodawcy, że wyraża zgodę (np. poprzez złożenie podpisu na wniosku urlopowym). Dlatego wykorzystaj prosty wzór wniosku, by o niczym nie zapomnieć.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Nasze strony partnerskie

znajdź wzór

Baza Dokumentów

Serwis oferujący darmowe i płatne wzory dokumentów.

postaw na wiedzę

Dokumenty magazynowe

Wszystko co trzeba wiedzieć o dokumentach magazynowych w jednym miejscu.

z innej beczki

Imiona 2022

Pełny ranking najczęściej wybieranych imion w Polsce.

Zaplanuj urlopy w firmie

Plan urlopowy do edycji w programie Excel pomaga w weryfikacji urlopów wszystkich pracowników. Daje podgląd na liczbę dni roboczych w każdym miesiącu i dni wolnych od pracy. Lista udostępniona pracownikom pomaga też w komunikacji pracy zespołów i w planowaniu pracy. Prosty arkusz urlopowy w każdym miesiącu zlicza:

  • liczbę dni urlopowych, które wykorzystał pracownik,
  • liczbę pracowników na urlopie w danym dniu,
  • liczbę pracowników na urlopach w danym miesiącu (w podsumowaniu całego roku).

Sprawdź wzór planu urlopów