Przejdź do treści
Strona główna » Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy

Poznaj wymiar czasu pracy jaki przypada w danym roku kalendarzowym. Ile dni będzie wolnych? Jaką liczbę godzin masz do przepracowania? Ile dni spędzisz w pracy? Odpowiedzi na te pytania, ciekawostki i porady znajdziesz na podstronach.

2022

Sprawdź wymiar czasu pracy w roku 2022

2023

Sprawdź wymiar czasu pracy w roku 2023

2024

Sprawdź wymiar czasu pracy w roku 2024

Definicja

Wymiarem czasu pracy określa się normę godzin pracy obowiązującym okresie rozliczeniowym, np. za dany miesiąc. Jak zostało określone w kodeksie pracy poza niektórymi wyjątkami – wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8h na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, np. pracownik (pełny etat) pracuje od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00.

Kiedy wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym ulega zmniejszeniu? Kiedy pomniejsza się go o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika np. na podstawie zwolnienia lekarskiego

Art. 129. KP

Wymiar i rozkłady czasu pracy

§ 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art 135–138, art. 143 system skróconego tygodnia pracy i art. 144 system pracy weekendowej.

Potrzebujesz urlopu? Złóż wniosek o urlop!

By skutecznie załatwić u pracodawcy temat urlopu wypoczynkowego należy dopełnić podstawowe formalności. Między innymi powiadomić pracodawcę, złożyć wniosek urlopowy i uzyskać potwierdzenie od pracodawcy, że wyraża zgodę (np. poprzez złożenie podpisu na wniosku urlopowym). Dlatego wykorzystaj prosty wzór wniosku, by o niczym nie zapomnieć.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Nasze strony partnerskie

znajdź wzór

Baza Dokumentów

Serwis oferujący darmowe i płatne wzory dokumentów.

postaw na wiedzę

Dokumenty magazynowe

Wszystko co trzeba wiedzieć o dokumentach magazynowych w jednym miejscu.

z innej beczki

Imiona 2022

Pełny ranking najczęściej wybieranych imion w Polsce.

Zaplanuj urlopy w firmie

Plan urlopowy do edycji w programie Excel pomaga w weryfikacji urlopów wszystkich pracowników. Daje podgląd na liczbę dni roboczych w każdym miesiącu i dni wolnych od pracy. Lista udostępniona pracownikom pomaga też w komunikacji pracy zespołów i w planowaniu pracy. Prosty arkusz urlopowy w każdym miesiącu zlicza:

  • liczbę dni urlopowych, które wykorzystał pracownik,
  • liczbę pracowników na urlopie w danym dniu,
  • liczbę pracowników na urlopach w danym miesiącu (w podsumowaniu całego roku).

Sprawdź wzór planu urlopów