Przejdź do treści
Strona główna » Dni wolne od pracy » Dni wolne od pracy w 2022

Dni wolne od pracy w 2022

W skrócie

  • 13 to liczba świąt wolnych od pracy
  • 4 z tych świąt wypada w sobotę lub niedzielę
  • 9 z tych świąt wypada w dniu roboczych (pn. – pt.)
  • 251 to łączna liczba dni do przepracowania w 2022 r.
  • 115 to liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt

Poniższe święta zostały ustanowione dniami wolnymi od pracy na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy i jej późniejszych zmian (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).

ABC dni wolnych – czyli kiedy? co? jak?

DataNazwa święta / wydarzeniaCo możesz zrobić z tym wolnym dniem?
1 stycznia  (sobota)Nowy Rok, Świętej Bożej RodzicielkiJeśli Sylwestrowe zabawy przeciągnęły się do białego rana, najlepszą formą odpoczynku będzie „kanapowanie”. Ułóż się wygodnie na kanapie, włącz ulubiony film, weź książkę ze stosu „kiedyś to przeczytam”.
6 stycznia  (czwartek)Trzech Króli (Objawienie Pańskie) Choć za oknem może być zimno ciekawą formą spędzenia tego dnia będzie bardzo długi spacer, a może Orszak Trzech Króli. Zrób sobie koronę, zabierz termos z ciepłą herbatą i dołącz do ulicznych jasełek organizowanych w wielu miastach Polski.
17 kwietnia  (niedziela)WielkanocJeśli to Wielkanoc, to znaczy że na którymś z kanałów TV znajdziesz filmową wersję pierwszej części Trylogii Sienkiewicza, czyli Potop (1974 r.). Nawet nie trzeba sprzątać stołu, by wszystko mieć pod ręką w trakcie oglądania przygód Kmicica.
18 kwietnia  (poniedziałek)Poniedziałek WielkanocnyJak już wrócisz z porannego spaceru to obowiązkowo włącz telewizor i ciesz się drugą częścią kultowego filmu o przygodach Andrzeja Kmicica. Jeśli pogoda dopisze w tym roku zaproponuj rodzinie bitwę wodną z okazji lanego poniedziałku – wszystkie wodne chwyty dozwolone!
1 maja  (niedzie;a)Święto PracyMajówka to dobra okazja do aktywnego wypoczynku! Jeśli nie przekonują Cię zatłoczone tatrzańskie szlaki, tłumy na starówkach, korek na Zakopiance – masz jeszcze kilka opcji do wyboru. Udaj się na wędrówkę po okolicznym lesie. A może niedaleko jest Park Narodowy? Przejdź Hel, Mierzeję Wiślana, Szlak Orlich Gniazd. Poszwendaj się jeden dzień, albo kilka dni z namiotem.
3 maja  (wtorek)Święto Konstytucji 3 MajaPo aktywnie spędzonym pierwszym maja nic nie zaszkodzi trochę wyhamować. Nic tak nie smakuje jak świeżo usmażona kiełbasa z ogniska, ziemniaki pieczone w żarze, czy sałatka z pomidorów i cebuli. Wszystko wśród śpiewów harcerskich piosenek, których słów niby nikt nie pamięta … a jednak coś się zawsze wyśpiewa.
5 czerwca (niedziela)Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)Niby wolne w niedziele, to nie wolne… ale. Zielone świątki to dobra okazja na poznanie tradycji swojego regionu. Sprawdź czy w tym dniu są organizowane lokalne festyny, oficjalne obchody a może zawody pasterzy o tytuł króla (Wielkopolska).
16 czerwca  (czwartek)Boże CiałoCzerwiec to jeden z lepszych miesięcy do krótkich wypadów zagranicznych z kilku powodów. W tym okresie masz 4 dni wolnego (biorąc jeden dzień urlopu). Jeszcze jest przed sezonem więc tańsze hotele i loty są możliwe do znalezienia. Nie jest jeszcze tak gorąco, więc to dobry moment na dłuższe zwiedzanie zabytkowych miast, czy metropolii.
15 sierpnia  
(poniedziałek)
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyŚwięto Wojska Polskiego to nie tylko okazja do obejrzenia oficjalnych obchodów, defilad wojskowych. To też szansa na wzięcie udziału w różnego rodzaju festynach rodzinnych!
1 listopada  (wtorek)Wszystkich ŚwiętychJeśli nie spędzasz całego dnia na cmentarzach, zawsze możesz odwiedzić dalszą rodzinę z którą rzadko się widujesz. Stare opowieści, anegdoty rodzinne potrafią lepiej odprężyć niż niejeden wieczór spędzony na kanapie.
11 listopada  (piątek)Święto NiepodległościZrób jedną rzecz, która pozwoli Ci rozbudzić w sobie i w rodzinie nutkę patriotyzmu, np. wybierz się do muzeum, na pochód, zorganizuj rodzinny konkurs co się działo w Twoim mieście w trakcie odzyskania niepodległości przez Polskę. Niektóre stacje radiowe np. Radio 357 organizują w tym dniu różnego rodzaju zestawienia muzyczne jak np. top polskich piosenek XXI w. Można ich słuchać przez cały dzień.
25 grudnia  (niedziela)Boże Narodzenie (pierwszy dzień)Oprócz przekąszania pierogów serniczkiem, możesz ten dzień spędzić całkiem tradycyjnie w gronie rodzinnym słuchając opowieści rodzinnych albo wdając się w polityczne dysputy. Możesz też odpocząć leżąc na plaży w Tajlandii, Wietnamie, Malezji lub innym azjatyckim kraju, gdzie lato w tym czasie będzie w pełni. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i limit na koncie.
26 grudnia  (poniedziałek)Boże Narodzenie (drugi dzień)Gdy przepełnieni rodzinnymi opowieściami, smakami, wizytami, prezentami czujemy, że coś by można zrobić innego… to morsowanie, Nordic walking, koncert w filharmonii, sztuka w teatrze, domówka u znajomych, planszówka lub inna gra fabularna – będą pomocne na oderwanie od stołu będzie dobry!

Zaplanuj urlopy w firmie

Plan urlopowy do edycji w programie Excel pomaga w weryfikacji urlopów wszystkich pracowników. Daje podgląd na liczbę dni roboczych w każdym miesiącu i dni wolnych od pracy. Lista udostępniona pracownikom pomaga też w komunikacji pracy zespołów i w planowaniu pracy. Prosty arkusz urlopowy w każdym miesiącu zlicza:

  • liczbę dni urlopowych, które wykorzystał pracownik,
  • liczbę pracowników na urlopie w danym dniu,
  • liczbę pracowników na urlopach w danym miesiącu (w podsumowaniu całego roku).

Sprawdź wzór planu urlopów