Przejdź do treści
Strona główna » Święta w Polsce » Święta w Polsce 2022

Święta w Polsce 2022

1 maja 2022 r.Święto Pracy, zwany też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. W 2022 r. przypada w niedzielę.

3 maja 2022 r. – 231 rocznica uchwalenia Konstytucji. Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 r. na Sejmie Czteroletnim i była pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją regulującą ustrój prawny. Święto 3go zostało przywrócone w kwietniu 1919 r. w II Rzeczypospolitej Polskiej, później zakazane podczas II wojny światowej i w czasach PRL. Ponownie stało się oficjalnym świętem narodowym w 1990 r.

15 sierpnia 2022 r. Święto Wojska Polskiego, jest obchodzone w 102 rocznicę wygrania Bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało ustanowione w 1992 r. Co roku jest okazją do świętowania, organizowania festynów patriotycznych, oficjalnych uroczystości państwowych i wydarzeń kulturalnych.

11 listopada 2022 r. Święto Niepodległości czyli 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto na zawsze jest związane z postacią Józefa Piłsudskiego, który w tym czasie przejął od Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem i został jego naczelnym dowódcą. I tak po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest świętem narodowym od roku 1937. W trakcie II wojny światowej, jak i za czasów PRL nie było możliwości obchodzenia 11 listopada, dopiero po 1989 r. na nowo przywrócono Święto Niepodległości

DataNazwa święta / wydarzeniaOpis
6 stycznia (czwartek)Objawienie PańskiePotocznie zwane świętem Trzech Króli, którzy są symbolem tego święta. Mędrcy tego dnia mieli przybyć do Betlejem ze Wschodu, by pokłonić się Jezusowi.
17 kwietnia  (niedziela)WielkanocZwana Pierwszą Niedzielą Wielkanocną, Zmartwychwstaniem Pańskim jest dniem w którym celebruje się śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to najstarsze święto chrześcijańskie. Katolicy w tym dniu uczestniczą w mszy zwanej rezurekcją, zasiadają do wspólnego świątecznego śniadania. Dowiedz się więcej
18 kwietnia (poniedziałek)Poniedziałek WielkanocnyDrugi dzień święta Wielkiej Nocy, zwany też lanym poniedziałkiem.
5 czerwca (niedziela)Zesłanie Ducha Świętego Święto Zielonych Świątków jest obchodzone na pamiątkę zesłania Ducha Świętego na apostołów i Maryję w Wieczerniku. Jest obchodzone 7 tygodni po Wielkanocy. Jest Świętem ruchomym.
16 czerwca (czwartek)Boże CiałoUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu w Polsce odbywają się procesje kościelne, które przechodzą ulicami miast.
1 listopada (wtorek)Wszystkich ŚwiętychŚwięto ku czci wszystkich ludzi, którzy zostali uznani przez Kościół katolicki za osoby święte. W tym dniu rodziny odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach w całej Polsce.
25 grudnia (niedziela)Boże Narodzenie (pierwszy dzień)Święto Narodzenia Pańskiego obchodzone na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. W tym dniu kończy się trzytygodniowy okres adwentowy. W Polsce jest to okazja do rodzinnych spotkań i świątecznego obiadu.
26 grudnia (poniedziałek)Boże Narodzenie (drugi dzień)W drugi dzień świąt Kościół Katolicki czci pamięć pierwszego chrześcijańskiego męczennika – świętego Szczepana.

1 stycznia ( sobota) czyli Nowy Rok jest świętem międzynarodowym. Świętowanie Nowego Roku rozpoczyna się już 31 grudnia tzw. zabawą Sylwestrową, by o godzinie 12 w nocy otworzyć butelkę szampana i złożyć sobie życzenia na Nowy Rok.

Nowy Rok jest obchodzony przede wszystkim w krajach używających kalendarza gregoriańskiego w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Celebruje się go za pomocą różnych rytuałów – świeckich (jak bale, zabawy), czy religijnych (msze, czuwanie), wymianą podarunków. W chrześcijaństwie jest nazywany Dniem Obrzezania i Imienia Jezusa. Święto to obchodzi Kościół Rzymsko-katolicki, anglikański, a także Kościół Wschodni.

W 2022 r. pierwszy stycznia przypada na sobotę. To dobra okazja, by świętowanie Nowego Roku przedłużyć na kolejny dzień, czyli 2go stycznia (niedziela). Zaplanuj wyjazd z przyjaciółmi, domówkę, czy aktywny wyjazd w góry – każdy sposób jest dobry, by dać sobie trochę miejsca na zabawę.

Czy wiesz że …

Wielkanoc, czy też Święto Zmartwychwstania jest świętem ruchomym? To oznacza, że co roku może mieć inną datę. W jaki sposób jest ustalana data? Przyjęło się, że święto to obchodzi się w pierwszą niedzielę przypadającą po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W Kościele Wschodnim, gdzie używa się jeszcze kalendarza juliańskiego święto Wielkiej Nocy przypada tydzień później.

Sprawdź w jaki dzień przypada Wielkanoc w 2023 roku lub 2024 r.

Zaplanuj urlopy w firmie

Plan urlopowy do edycji w programie Excel pomaga w weryfikacji urlopów wszystkich pracowników. Daje podgląd na liczbę dni roboczych w każdym miesiącu i dni wolnych od pracy. Lista udostępniona pracownikom pomaga też w komunikacji pracy zespołów i w planowaniu pracy. Prosty arkusz urlopowy w każdym miesiącu zlicza:

  • liczbę dni urlopowych, które wykorzystał pracownik,
  • liczbę pracowników na urlopie w danym dniu,
  • liczbę pracowników na urlopach w danym miesiącu (w podsumowaniu całego roku).

Sprawdź wzór planu urlopów