Przejdź do treści
Strona główna » Urlop

Urlop

Ile dni urlopowych mam do wykorzystania w tym roku? Jak wykorzystać kalendarz świąt na dany rok, by wydłużyć weekend i liczbę dni wolnych od pracy? W którym miesiącu pracuję najwięcej? Sprawdź pomocne informacje i odpowiedzi na te pytania na każdy rok.

2022

Urlop wypoczynkowy w 2022 r.

2023

Urlop wypoczynkowy w 2023 r.

2024

Urlop wypoczynkowy w 2024 r.

Definicja

Urlop to płatna przerwa w prac, zagwarantowana ustawowo i przysługująca pracownikowi w każdym roku w celu wypoczynku. Długość urlopu zależy od określonego stażu pracy np. jeżeli pracujesz krócej niż 10 lat – możesz otrzymać 20 dni urlopowych, jeżeli powyżej 10 lat – przysługuje Ci 26 dni płatnego urlopu.

Art. 152 KP

§ 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”.
§ 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Potrzebujesz urlopu? Złóż wniosek o urlop!

By skutecznie załatwić u pracodawcy temat urlopu wypoczynkowego należy dopełnić podstawowe formalności. Między innymi powiadomić pracodawcę, złożyć wniosek urlopowy i uzyskać potwierdzenie od pracodawcy, że wyraża zgodę (np. poprzez złożenie podpisu na wniosku urlopowym). Dlatego wykorzystaj prosty wzór wniosku, by o niczym nie zapomnieć.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Poznaj nasze strony partnerskie

znajdź wzór

Baza Dokumentów

Serwis oferujący darmowe i płatne wzory dokumentów.

postaw na wiedzę

Dokumenty magazynowe

Wszystko co trzeba wiedzieć o dokumentach magazynowych w jednym miejscu.

z innej beczki

Imiona 2022

Pełny ranking najczęściej wybieranych imion w Polsce.

Zaplanuj urlopy w firmie

Plan urlopowy do edycji w programie Excel pomaga w weryfikacji urlopów wszystkich pracowników. Daje podgląd na liczbę dni roboczych w każdym miesiącu i dni wolnych od pracy. Lista udostępniona pracownikom pomaga też w komunikacji pracy zespołów i w planowaniu pracy. Prosty arkusz urlopowy w każdym miesiącu zlicza:

  • liczbę dni urlopowych, które wykorzystał pracownik,
  • liczbę pracowników na urlopie w danym dniu,
  • liczbę pracowników na urlopach w danym miesiącu (w podsumowaniu całego roku).

Sprawdź wzór planu urlopów