Przejdź do treści
Strona główna » Święta w Polsce » Święta w Polsce 2024

Święta w Polsce 2024

  • 1 maja 2024 r. obchodzimy Święto Pracy czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.
  • 3 maja 2024 r. obchodzimy 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3go Maja.
  • 15 sierpnia 2024 r. – obchodzimy Święto Wojska Polskiego w 103 rocznicę wygrania Bitwy Warszawskiej w 1920 r.
  • 11 listopada 2023 r.  obchodzimy Święto Niepodległości na pamiątkę 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
DataNazwa święta / wydarzeniaCharakterystyczne elementy tego święta
6 stycznia  (sobota)Objawienie Pańskie, czyli Święto Trzech KróliSkrót K+M+B 2024 pisane przez wierzących kredą na drzwiach. Kredą koniecznie poświęconą tego dnia w kościele.
31 marca (niedziela)Pierwsza Niedziela WielkanocnaNa stole podczas świątecznego śniadania stawia się pokrojoną święconkę. M. in jajka, kiełbasę, chleb czyli cała zawartość koszyczka wielkanocnego.
1 kwietnia  (poniedziałek)Poniedziałek WielkanocnyW tym dniu mimo że nikt tego nie lubi, ale wciąż jeszcze polewa się, kropi domowników i gości. To tak zwany śmigus dyngus, czy lany poniedziałek.
19 maja  (niedziela)Zielone Światki, czyli Zesłanie Ducha ŚwiętegoTrzecią najpopularniejszą nazwą tego święta jest „Pięćdziesiątnica”, na znak obchodzenia tego święta 50 dni po Wielkanocy.
30 maja  (czwartek)Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi ChrystusaUczestnicy procesji, która odbywa się tego dnia przynoszą do domu i wieszają w jego drzwiach gałązki brzozy zerwane z dekoracji procesyjnych ołtarzy. Na szczęście, pomyślność, ochronnie przed piorunami, gradem czy deszczem.
1 listopada  (piątek)Wszystkich ŚwiętychNie każdy wie, że dniem w którym trzeba nawiedzić groby bliskich jest 2 listopada, czyli Dzień Zadusznych.
25 grudnia  (środa)Boże Narodzenie (pierwszy dzień) czyli Święto Narodzenia PańskiegoKomu nie udało się dotrwać do Pasterki, czyli mszy odprawianej o północy w Wigilię – tego dnia obowiązkowo uczestniczy w mszy bożonarodzeniowej.
26 grudnia  (czwartek)Boże Narodzenie (drugi dzień)W tradycji ludowej w Polsce ten dzień jest kojarzony ze „śmieciarzami”, czyli kawalerami którzy zaśmiecali progi chat panien na wydaniu.

1 stycznia czyli Nowy Rok, to święto tak jakby okolicznościowe. Co oznacza, że ani państwowe ani katolickie. Zabawa sylwestrowa, Sylwester, czy bal sylwestrowy to najpopularniejsze formy przywitania Nowego Roku.

Wysyłając do rodziny i znajomych życzenia treści: Wszystkiego najlepszego, pomyślności w nowym roku! Szczęśliwego nowego roku! Pamiętaj, by „nowy rok” napisać z małej litery. Wtedy życzenia obejmują calutki nadchodzący rok. Pisząc Nowy Rok z dużej litery, ograniczasz swoje życzenia tylko do tego dnia, czyli 1 stycznia.