Przejdź do treści
Strona główna » Święta w Polsce » Święta w Polsce 2023

Święta w Polsce 2023

1 maja 2023 r. – Święto Pracy, zwany też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. W 2023 r. przypada w poniedziałek.

3 maja 2023 r. – 232 rocznica uchwalenia Konstytucji w 1791 r. na Sejmie Czteroletnim. Polska Konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją regulującą ustrój prawny. Święto 3go zostało przywrócone w kwietniu 1919 r. w II Rzeczypospolitej Polskiej, później zakazane podczas II wojny światowej i w czasach PRL. Ponownie stało się oficjalnym świętem narodowym w 1990 r.

15 sierpnia 2023 r. – Święto Wojska Polskiego, obchodzi się w 103 rocznicę wygrania Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Bitwa została stoczona w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1992 r. Jest okazją do wspólnego świętowania, organizowania festynów patriotycznych, oficjalnych uroczystości państwowych i wydarzeń kulturalnych.

11 listopada 2023 r.  Święto Niepodległości czyli 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto na zawsze jest związane z postacią Józefa Piłsudskiego, który w tym czasie przejął od Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem i został jego naczelnym dowódcą. I tak po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada jest świętem narodowym od roku 1937. W trakcie II wojny światowej, jak i za czasów PRL nie było możliwości obchodzenia 11 listopada, dopiero po 1989 r. na nowo przywrócono Święto Niepodległości

DataNazwa święta / wydarzeniaOpis
6 stycznia  (piątek)Trzech Króli (Objawienie Pańskie)W to święto wszyscy obywatele mają wolne, a katolicy muszą uczestniczyć we mszy świętej.
9 kwietnia  (niedziela)WielkanocW to święto również cała Polska ma wolne, a katolicy idą do kościoła. Co bardziej wierni uczestniczą w rezurekcji nad ranem.
10 kwietnia  (poniedziałek)Poniedziałek WielkanocnyNie inaczej jest w ten dzień. Świeccy mogą podróżować, spać lub oglądać telewizję. Katolicy też, tylko najpierw trzeba iść do kościoła.
28 maja  (niedziela)Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)Prawdopodobnie 80% Polek i Polaków nie ma pojęcia co to za święto, ale wolne to wolne, więc nie ma co dyskutować.
8 czerwca  (czwartek)Boże CiałoW tym dniu ulicami miast przechodzą procesje katolickie, dzieci sypią kwiatki, wierni kościelni śpiewają pieśni i idą od jednego ołtarza do drugiego, trzeciego i tak dalej.
1 listopada  (środa)Wszystkich ŚwiętychW tym dniu, niezależnie od wyznania obywatele odwiedzają lub nie cmentarze, by zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich.
25 grudnia  (poniedziałek)Boże Narodzenie (pierwszy dzień)Obowiązkowo wszyscy katolicy powinni uczestniczyć w tym dniu we mszy, a wszyscy inni spotykają się z rodzinami przy suto zastawionych stołach.
26 grudnia  (wtorek)Boże Narodzenie (drugi dzień)W tym dniu niezmiennie – wierni idą do kościoła, inni korzystają z wolnego ciesząc oczy otrzymanymi prezentami, planując sylwestra, kryjąc się przed babcią i kolejnym kawałkiem sernika.

Jako pracownik możesz wykorzystać kalendarz dni urlopowych do zaplanowania urlopu. Biorąc pod uwagę, że 6 stycznia przypada w piątek, do tego dochodzi weekend, wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, by cieszyć się czterodniowym wypoczynkiem. Żeby otrzymać urlop wypoczynkowy pracodawca może wymagać złożenia pisemnego wniosku o urlop lub wypełnienia karty urlopowej. Samo złożenie wniosku nie oznacza, że można z niego skorzystać we wskazanym terminie. Należy poczekać na potwierdzenie udzielenia urlopu przez pracodawcę np. poprzez podpisanie wniosku urlopowego.

Czy wiesz że

Rodzaj dni wolnych od pracy w Polsce reguluje Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Obok 13 świąt ustawa wymienia także niedziele. Święta można podzielić na święta państwowe ( 1 maja, 3 maja, 11 listopada) oraz kościelne ( 6 stycznia Święto Trzech Króli). Niektóre święta mają datę ruchomą (pierwszy dzień Wielkiej Nocy, dzień Bożego Narodzenia) i co roku mogą wypaść w innym dniu.

Uwzględniając wszystkie weekendy i święta, to w 2023 roku jest 115 dni wolnych od pracy.

13

Liczba dni świątecznych, które są wolne od pracy

9

Liczba świąt, które wypadają w dniu roboczych

4

Liczba świąt wypadających w sobotę i niedzielę

250

dni do przepracowania

Zaplanuj urlopy w firmie

Plan urlopowy do edycji w programie Excel pomaga w weryfikacji urlopów wszystkich pracowników. Daje podgląd na liczbę dni roboczych w każdym miesiącu i dni wolnych od pracy. Lista udostępniona pracownikom pomaga też w komunikacji pracy zespołów i w planowaniu pracy. Prosty arkusz urlopowy w każdym miesiącu zlicza:

  • liczbę dni urlopowych, które wykorzystał pracownik,
  • liczbę pracowników na urlopie w danym dniu,
  • liczbę pracowników na urlopach w danym miesiącu (w podsumowaniu całego roku).

Sprawdź wzór planu urlopów